Πρόγραμμα

Το συνέδριο θα είναι στα αγγλικά χωρίς ταυτόχρονη μετάφραση στα ελληνικά

Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2015
11.00 Εκδρομή/Περίπατος/ Περιήγηση στην Αθήνα, ‘Ο θεσμός, το πολιτικό και η πόλη’ – Κωνσταντίνα Θεοδώρου (ερευνήτρια, αρχιτέκτονας) [περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων] Σημείο Εκκίνησης: Μετρο Κεραμεικός
11.00 Παράλληλη Δράση/ Εργαστήριο ‘Unworking the Institution: Φύλο, Τεχνολογία, Δύναμη’, @hackerspace.gr (Αμπατιέλλου 11 Αθήνα)
14.30 Εγγραφή/ Γεύμα/ Προβολές
18.30 Έναρξη του Συνεδρίου
19.00 # Ομιλήτρια Αθηνά Αθανασίου (Πάντειο Πανεπιστήμιο, Πολιτικών και Κοινωνικών Επιστημών, Αθήνα) ‘Counter-institutions, counter-publics, and the performative in the political’
20.15 # Ομιλήτρια Bojana Kunst (Justus-Liebig University Giessen, Γερμανία) ‘Planting an Institution’
21.15 Εγκαταστάσεις, Έργα Τέχνης και εφήμερα γλυπτά μέσα και στον κήπο του Green Park
[Αλέξανδρος Αλεκίδης, Ειρήνη Ευσταθίου, Ευαγγελία Δημητρακοπούλου, Αγγελική Γερμανoπούλου, Δημήτρης Γκέτσης, Ευη Καλογηροπούλου, Byron Καλομαμάς, Άννα Λάσκαρη, Πάνος Ματθαίου, Μυρτώ Ξανθοπούλου, Νανά Σαχίνη, Σοφία Σημάκη, Θάλεια Ραφτοπούλου, Κώστας Τζιμούλης, Ιωάννα Χατζηπανηγύρη, Μαίρη Ζυγούρη]
21.30 Πάρτυ Έναρξης
DJ Set Γεωργία Καρύδη, Άγγελος Κυρίου, Θάλεια Ραφτοπούλου

Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2015
11.00-13.00 # Panel 1
Μαρία Σιδέρη (Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Ελλάδα) ‘Performative Political Speech. Have the Female members of Greek Parliament altered the hegemonic language norms?’
Σοφία Λυκούρη (University of Edinburgh, ΗΒ) ‘Political responsibility and the unimaginable: how to rehearse new forms of resistance?’
Pieter Verstraete (Hacettepe University Ankara, Τουρκία) ‘Performing Arts at the Vanishing Point of Social Protest in a “New” Turkey’
13.00-14.30 Διάλειμμα για γεύμα
# Matthew Fink and P A Skantze, ‘Free Clinics’ (παράλληλη δράση κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού διαλείμματος)
14.30- 16.00 # Panel 2
Κώστας Βελώνης ‘Uber marionette, Grace and the fall of the performer’
Elisa Frasson (University of Roehampton, ΗΒ) ‘The roles of institutions and non-institutional organisations in the Italian dance and performance scene in the era of the crisis. The Veneto Region: an Italian case study’
Στεριανή Τσιντζιλώνη – Μπετίνα Παναγιωτάρα (University of Roehampton, ΗΒ) ‘Thinking through dance institutions in Greece’
16.00-16.30 Διάλειμμα για καφέ
16.30 # Ομιλητής Βασίλης Τσιάνος (University of Hamburg, Γερμανία) ‘Destitutions: fugitive Planning and mobile Commons’
17.30 # Ομιλήτρια Denise Ferreira Da Silva (Queen Mary University of London, ΗΒ)
18.30 # Περιηγητική Διάλεξη/ Εξερεύνηση Charlie Fox (Counterproductions) ‘Out of Step – a Peripatetic School of Philosophy’
18.30 # Σπιτική performance σε διαμέρισμα στα Εξάρχεια Nova Melancholia “Άπνοια” [περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων –μέγιστος αριθμός 15]
19.30 # Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης: Ο Θεσμός, το Πολιτικό και η Κρίση 1
Ash Bulayev (επιμελητής), Μαρία Γοργία (χορογράφος), Δέσποινα Ζευκιλή (κριτικός τέχνης, αρχισυντάκτρια στο αθηνόραμα), Ελπίδα Καραμπά (επιμελήτρια, θεωρητικός τέχνης), Ευαγγελία Λεδάκη (επιμελήτρια, κριτικός τέχνης) Γιώργος Παπαδόπουλος (οικονομολόγος, φιλόσοφος), Στεριανή Τσιντζιλώνη (θεωρητικός χορού)
21.00 # Παράλληλο Πρόγραμμα Green Park
# Performance-Διάλεξη: Μαριέλα Νέστορα ‘On the collective choreography project’
# Performance: Κώστας Τσιούκας ‘A faun with a fan’
# Συναυλία: ‘Regress²’ Παναγιώτης Ράπτης, Μανώλης Παπαδόπουλος

Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2015
10.00 # Εκδρομή/Περίπατος/ Περιήγηση στην Αθήνα, ‘Ο θεσμός, το πολιτικό και η πόλη’ – Κωνσταντίνα Θεοδώρου (ερευνήτρια, αρχιτέκτονας) [περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων] Σημείο Εκκίνησης: Μετρό Κεραμεικός
11.30-13.00 # Panel 3
Μαρία Μίχου (Ε.Μ.Π. Ελλάδα) ‘designing remembrance with theoretical tools: the exile island of Gyaros’
Charlie Stiven (University of Edinburgh, ΗΒ) ‘Micro makes Macro’
Πάρης Λεγάκης ‘Claim your Anger, a manifesto on politics and political art’
13.00-14.30 Διάλειμμα για γεύμα
14.30-16.30 # Panel 4
Liz Tomlin (University of Birmingham, ΗΒ) ”New Ways of Being Together?”: Performative explorations of democracy, debate and decision-making’
Fred Dalmasso (University of Worcester, ΗΒ) ‘Stages of Statelessness’
Tunde Awosanmi (University of Ibadan, Νιγηρία) ‘The politics of Freedom Park’s de/re-institutionalization: Artivism, activism and Soyinka’s site-embedded performance of the beatification of the area boy’
Nina Bandi (Zurich University of Arts/Lucerne University of Arts, Σουηδία) ‘Why a political gesture cannot be defeated…’
16.30-17.00 Διάλειμμα για καφέ
17.00 # Ομιλήτρια Isabell Lorey (European Institute for Progressive Cultural Policies) ‘Presentist democracy: destituent breaks, instituent practices, constituent process’
18.00 # Ομιλητής Stefano Harney (University of Singapore) ‘Unsocial Sociability’
19.30 # Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης: Ο Θεσμός, το Πολιτικό και η Κρίση 2
Κων/να Θεοδώρου (αρχιτέκτονας, ερευνήτρια) Μυρσίνη Ζορμπά (ερευνήτρια πολιτισμικής πολιτικής ‘Ευη Προύσαλη (δρ, θεατρικών σπουδών, κριτικός θεάτρου) Adam Szymczyk (καλλιτεχνικός διευθυντής documenta 14), Πάνος Χαραλάμπους (Πρύτανης Σχολής Καλών Τεχνών)
21.00 # Matthew Fink and P A Skantze, ‘Free Clinics’ (παράλληλη δράση)
Παράλληλο Πρόγραμμα Green Park
# Μαίρη Ζυγούρη “The sounds of the Greek institution” (performance διαρκείας)
21.00 # Βασιλεία Στυλιανίδου “A CLOUDish wALL IS HAUNTING THE WORLD”
21.30 # Keren Katz “Choreographed Comics”
22.00 # Παράσταση Live / Συναυλία Ilan Manouach, Στέφανος Χυτήρης
22.30 # Live / Acte Vide +
23.00 # Live / Klezmer Yunan
23.00 DJ Set Μαρίνα Γιώτη

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015
10.00-12.00 # Περιηγητική Διάλεξη/ Εξερεύνηση Charlie Fox (Counterproductions) ‘Out of Step – a Peripatetic School of Philosophy’
12.00-13.30 # Panel 5
Gil Naveh (καλλιτέχνης/ δημοσιογράφος) & Yael Mishali (Ben-Gurion University /Tel Aviv University, Ισραήλ), ‘Performing the Limits of “Queer” in Israel’
Ναταλία Κουτσούγερα (Πάντειο Πανεπιστήμιο Πολιτικών και Κοινωνικών Επιστημών Ελλάδα) ‘Female street performativity and the deinstitutionalization of dominant hip-hop dance culture’
Paul Sadot (University of Chichester, ΗΒ) ‘Contemporary Negotiations: Dramaturgy, Turbulence And Breaking Conventions with UK Hip Hop Dancers in the Space of Theatre’
13.30-15.00 Διάλειμμα για γεύμα
15.00-16.30 # Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης: Καλλιτέχνες και Θεσμοί
Ανέστης Αζάς (σκηνοθέτης), Χαράλαμπος Γωγίος (συνθέτης, σκηνοθέτης), Ειρήνη Ευσταθίου (εικαστικός), Πηνελόπη Ιλιάσκου (Καλλιτεχνική διευθύντρια κέντρου μελέτης Χορού Ι. & Ρ. Ντάνκαν), Κώστας Κουτσολέλος (σκηνοθέτης), Κατερίνα Τσέλου (επιμέλητρια τέχνης),
16.45-18.45 # Panel 5
Gary Anderson (Liverpool Hope University, ΗΒ) ‘11 Theses on Institutional Transformation’
Paul Clarke (University of Bristol, ΗΒ) ‘The Impact Market’
Rachel Cockburn (Central School of Speech and Drama, ΗΒ) ‘Antagonising the Subject of Institutional Critique’
18.45-19.00 Διάλειμμα για καφέ
19.00 # Ομιλητής Αλέξανδρος Κιουπκιολής (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Ελλάδα) ‘Enacting the new, the commons and the politics of anti-hegemony’
20.00 # Ομιλητής Gerald Raunig (European Institute for Progressive Cultural Policies) ‘Occupy, Molecularize, Dividualize’
Παράλληλο Πρόγραμμα Green Park
21.00 # November, “Polyphony is hard, democracy is harder” Transistors – an intervention on social polyphony
21.00 # Performance Διάλεξη: City Orbit Group “ACG: The Legion of the Modest”
21.30 # Performance: Erica Scourti “Negative Docs”
22.00 # Συναυλία: The Soul Vibrators
23.00 # DJ Set Blue Lagoon

Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2015
11.00-13.30 # Panel 7
Ana Bigotte Vieira (IFILNOVA, IHC, Universidade Nova de Lisboa) ‘Spaces of Resistance and Practices of Invention – Practices of Resistance and the Invention of Spaces’
Lara F. Portolés Argüelles (Open University of Catalonia, Ισπανία) ‘Performativity of fieldwork in an art institution’
Άννα Τσίχλη Boissonnas (Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, Ελλάδα) ‘Κινητήρας: A collective and performative artistic network in motion’
Daniela Salazar (FCSH, New University of Lisbon) ‘Performance and the museum space’
13.30-15.00 Διάλειμμα για γεύμα
15.00-16.00 # Panel 8
Καρολίνα Λάμπρου(Πανεπιστήμιο Κύπρου) ‘Staging the state of exception: The work of Regina José Galindo’
Μάρα Παπαβασιλείου Αλέξανδρος Ζώμας Alexandros Zomas (Ε.Μ.Π., Ελλάδα) ‘Power and Identity: The Wire as a critique to institutional Power’
16.00-16.30 Διάλειμμα για καφέ
# Performance-Διαλέξεις:
16.30 Ana Dinger (University of Portugal) and Fernanda Eugénio (University of Portugal) ‘Situating performance and performing the situation: traveling modes of research between art and ethnography and the transitivity of the institutional’
17.15 Monika Jaeckel ‘performance practice and institutional performativity’
18.00 Vania Gala ‘No time for ambition’
18.45 Dr Nicephor Herrantes (University of Sao Paulo).‘Pustiá ké ololygmós: Selections from the Occult Songs of the Greek People’
19.30 Επίλογος- Συζήτηση
Παράλληλο Πρόγραμμα Green Park
20.30 # Παράσταση Γεωργία Καρύδη
21.00 # Διάλεξη: Eran Hadas “Alert: Translate” – Translation in an Algorithmic Age”
21.30 # Ηχητική Performance/Εγκατάσταση: Kiou & me ‘Calendars” [Green Park Ταράτσα]
22.00 # Προβολή (preview) Στέφανος Μονδέλος “FACK MSUV / Performing the Museum as a common/ and the common as a museum”
23.00 Πάρτυ Λήξης
DJ Set Νεκτάριος Παππάς

Advertisements